Zkuste vytvořit kreativní dílko tradiční technikou modrotisku

6. května 2009 v 15:26 | L.Dvorská |  Volný Čas
Modrotisk je negativní tisk spočívající ve vykrytí vybraného vzoru rezervážní směsí, která zabrání proniknutí barvy na textil. Původně se modrotisk využíval při výrobě lidových krojů, typickým materiálem je pro Horácko a Valašsko. Modrotiskařské dílny jsou dodnes v Olešnici na Moravě a ve Strážnici. Tuto krásnou textilní techniku se však můžete naučit i vy.

Při výrobě tradičního modrotisku se vzor nanáší na upravenou textilii formou namáčenou v rezervážní směsi (reservě), která při barvení látky za studena v indigové lázni zabrání proniknout barvě na látku. Části tkaniny nepokryté rezervážní směsí se zbarví modře. Mácháním ve slabém roztoku kyseliny sírové a vypíráním ve vodě se rezervátní směs z obarvené textilie odstraní a vzor zůstane bílý. Při použití chemických sloučenin může být vzor zelený, žlutý, oranžový, dvoubarevný a vícebarevný.

Po vyvzorování se modrotisková látka vymandluje nebo vyhladí, případně vyleští. Technologický postup výroby modrotisku má šest hlavních fází: úpravu textilie před tiskem a barvením, přípravu rezervážní směsi, potiskování textilie, přípravu barvící lázně, barvení potištěné textilie, úpravu potištěné a obarvené textilie.

Podomácku vyrobené plátno kdysi modrotiskař upravoval zmíněným postupem. Po potištění pak nechal látku zavěšenou k dosušení, aby barva "dozrála" a zaschla. V zimě se věšela v teple, aby rezervážní látka nezmrzla. Někdy byly látka potiskovány oboustranně - pokud zkušený tiskař pracoval s jednou formou, dokázal za čtrnáctihodinovou směnu potisknout 60 metrů látky. Od poloviny 19. století se práce výrazně urychlila - začaly se používat perotiny, na kterých se tiskla celá šíře tkaniny najednou.


Modrotiskaři barvily látku v indigu z borytu barvířského. Kvalitnější indigo z keře indigovníku barvířského se dováželo od konce 18. století. Díky chemiku Adolfu Bayerovi, který se v roce 1878 zasloužil o vývoj syntetických barviv, se začalo indigo od roku 1897 vyrábět synteticky a brzy vytlačilo přírodní barviva. Příprava přírodního indiga byla náročná a zdlouhavá.

Modrotisky si můžeme vyrobit i doma

Základem pro výrobu modrotisku je plátno, tiskařská reserva, štětec nebo razítka (případně formy) a trocha fantazie. Plátno a reservační směs nakoupíme u odborníků (například u firmy Danzinger) - fantazií musíme disponovat. Pro výrobu modrotisku používáme bílé plátno (klasický modrotisk je na bílém podkladě) - 100% bavlnu bez chemických úprav. Na ní naneseme tiskařské reservu - resevážní směs, která se v závěru práce odstraní v kyselém roztoku a teprve se pak objevuje motiv (vždy v barvě podkladu). Nanesení reservy na plátno lze provádět různě - nejčastěji štětcem či razítky neb tiskařskou formou. Kvůli chemickému složení není vhodné nanášet resevážní směs na plátno rukou. Po dokončení malby se musí nechat dílo dobře proschnout. Následuje barvení plátna barvou indigo, které za nás udělají odborně například ve firmě Danzinger.

Zpracovaný modrotisk je třeba nakropit a pečlivě vyžehlit. Tím dosáhneme vysokého lesku. To se doporučuje i po každém praní modrotisku. Modrotisk se pereme v mýdlovém roztoku, maximálně 40 °C. teplém.


Zdroj: Modrotisk-danzinger.cz
Zdroj obrázků: Irena Voříšková, foceno v Textilním muzeu v České SkaliciPostup práce:

Než pošleme svůj výrobek na dokončení profesionálům, musíme na něm vytvořit vzor.
  1. Na rovnou plochu připravíme vyžehlené plátno, které je nutné podložit, protože reserva skrz plátno často prosakuje.
  2. Do kalíšku si připravíme důkladně promíchanou reservu, která je ředitelná vodou.
  3. Pomocí štětců či razítek začneme reservu nanášet na plátno ve velmi slabé vrstvě, pozor, aby neukápla tam, kam nechceme - doporučuje se v takovém případě začlenit kapka do vzoru. Je vhodné volit vzory jemné, složené z linek a teček.
  4. Po ukončení práce necháme dílo zaschnout. Malba musí být na omak suchá.
  5. Pokud bylo zakoupené plátno rozstříháno na menší kousky, je nutné je zpět sešít do pruhu o šířce 90cm tak, aby díly měly kresbu na jednu stranu. Takto připravený výrobek je možné odevzdat k obarvení. Objednávku je možné uskutečnit poštou, telefonicky či e-mailem.
Kolik vás to bude stát?
  • Plátno bílé: 85 Kč / 1 m
  • Reserva: 550 Kč / 1 l (1 l reservy je dostačující na cca 50m plátna. Lze objednat od minimálního množství 1 dcl.)
  • Obarvení: 50Kč/1 m

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jitka Benešová Jitka Benešová | Web | 29. prosince 2009 v 19:35 | Reagovat

moc pěkné

2 Jitka Benešová Jitka Benešová | Web | 14. června 2010 v 15:12 | Reagovat

ty žirafky jsou roztomilé

3 ZdenekS ZdenekS | E-mail | 18. ledna 2017 v 8:48 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na prakticka-zena.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama